Посольство України в Державі Кувейт

, Київ 12:37

Держава Кувейт

Режим в’їзду до Кувейту

Оформлення кувейтських в’їзних віз. Для громадян України передбачений візовий режим в’їзду на територію Кувейту.

При цьому порядок оформлення кувейтських в’їзних віз має низку специфічних особливостей. Так, переважна більшість віз оформляється заздалегідь через органи міграційної служби Кувейту. Відповідне клопотання має подавати т.зв. «спонсор» – приймаюча сторона (роботодавець у разі працевлаштування, готель у випадку туристичної або ділової поїздки, близький родич у разі оформлення гостьової візи чи возз’єднання сім’ї тощо), які беруть на себе повну відповідальність за перебування іноземця на території емірату. 

Отримана віза, яка роздруковується на аркуші паперу формату А-4, надсилається засобами факсимільного або електронного зв’язку особі, що запрошується. Оригінал візи передається до підрозділу міграційної служби у пункті перетину державного кордону Кувейту, де видається іноземцеві після прибуття до емірату. Всі витрати, пов’язані з оформленням віз за таким порядком, бере на себе «спонсор». У разі оформлення візи через адміністрацію готелю, вартість візи включається до загальної ціни за проживання.

Дипломатичні представництва або консульські установи Кувейту за кордоном видають, як правило, лише окремі типи віз для в’їзду в Кувейт, в основному – з метою подальшого працевлаштування або возз’єднання сім’ї.

Зазвичай кувейтські в’їзні візи оформлюються як одноразові терміном дії до трьох місяців з  дозволеним строком перебування на території Кувейту до 30 днів. У разі наявності поважних причин, які унеможливлюють виїзд іноземця до завершення зазначеного строку перебування, його термін може бути продовжено двічі по 30 днів за зверненням «спонсора». Таким чином, загальний строк перебування на території емірату на підставі в’їзної візи, за умови його завчасного продовження у встановленому порядку, не може перевищувати  90 днів, після чого іноземець повинен в обов’язковому порядку залишити країну.

З детальною інформацією щодо порядку оформлення кувейтських віз та необхідних для цього документів Ви можете ознайомитися на офіційному веб-сайті Міністерства внутрішніх справ Кувейту за таким посиланням:

https://www.moi.gov.kw/PORTAL/vEnglish/showpage.aspx?objectID={B8BB5B96-8D5A-4906-AE5E-B7629208A140}#.

Оформлення дозволів на проживання в Кувейті. Для іноземців, які в’їжджають до Кувейту з метою працевлаштування, навчання або возз’єднання сім’ї з підданими Кувейту чи іншими резидентами цієї країни, органами міграційної служби емірату оформляються дозволи на проживання (residency permit або резидентські візи) терміном дії від шести місяців до п’яти років, які у вигляді візових етикеток вклеюються до паспортних документів.

Після завершення терміну дії такого дозволу передбачена можливість  оформлення нового за умови продовження контракту з роботодавцем або навчання. Водночас, загальний термін перебування в Кувейті за резидентськими візами не може перевищувати 7 років. Виняток становить кваліфікована робоча сила, якій дозволяється працювати в Кувейті до 10 років, за умови наявності дійсних трудових контрактів. Крім того, після оформлення дозволів на проживання всім резидентам Кувейту на період перебування в країні видаються ідентифікаційні картки (Civil ID), де зазначаються їх персональні та контактні дані, місце проживання в Кувейті, інформація про «спонсора» та місце роботи.   

Відповідальність за порушення правил перебування на території Кувейту. За перевищення дозволеного терміну перебування на території Кувейту передбачений штраф у розмірі 10 кувейтських динарів (приблизно 33 дол.США) за кожен додатковий день. У такому випадку виїзд з території емірату дозволяється лише після сплати всієї суми нарахованого штрафу виключно в центральному офісі Міграційної служби Кувейту. Можливість сплати таких штрафів в аеропорту не передбачена.

Крім того, у разі виявлення будь-яких серйозних порушень правил перебування в Кувейті (у т.ч. суттєвого перевищення дозволеного строку перебування), іноземні громадяни, крім сплати вищезазначеного штрафу, підлягають невідкладній депортації із забороною подальшого в’їзду до країни упродовж визначеного компетентними органами періоду.

УВАГА! З огляду на те, що Кувейт не визнає Держави Ізраїль, іноземці, які мають в своєму паспорті ізраїльські візи або відмітки про перетин ізраїльського кордону, отримують, як правило, відмову в оформленні кувейтських віз або наданні дозволу на в’їзд до Кувейту.

В’їзд до Кувейту молодих жінок. Молоді жінки, громадянки України та інших країн пострадянського простору, віком до 35-40 років, які мають намір відвідати Кувейт з туристичною або діловою метою та подорожують самостійно без супроводу близьких родичів чоловічої статі (чоловік, батько, брат тощо), в більшості випадків отримують відмову в оформленні кувейтської візи, оскільки кувейтські компетентні органи відносять таку категорію іноземних громадянок до «групи ризику» у контексті боротьби з торгівлею людьми та проституцією. Винятки становлять випадки працевлаштування в Кувейті або відвідання близьких родичів з числа резидентів Кувейту.

Рекомендації щодо правил поведінки

Загальні правила поведінки.

Кувейт вважається досить консервативною мусульманською країною, де норми шаріату (мусульманського права) та ісламські цінності складають основу місцевого законодавства та регламентують багато сфер суспільного й особистого життя.

Слід пам’ятати, що багато з того, що вважається нормальною лінією поведінки в європейських країнах, може бути образливим для релігійних почуттів мусульманського населення країни.

У цьому зв’язку рекомендуємо врахувати декілька порад щодо дотримання правил поведінки, прийнятих в мусульманському суспільстві, які дозволять уникнути більшості проблемних чи неприємних ситуацій під час перебування в Кувейті.

1. Щодо існуючих заборон та обмежень. Ввезення, виробництво, продаж та вживання алкогольних напоїв, а також будь-які азартні ігри в Кувейті суворо заборонені. За ігнорування таких заборон передбачена серйозна адміністративна та кримінальна відповідальність. 

Спільне проживання осіб різної статі, які не перебувають у шлюбних відносинах, або вступ таких осіб у статеві стосунки розцінюється компетентними органами Кувейту як проституція та карається згідно з кримінальним законодавством.

2. Під час священного для мусульман місяцю Рамадан необхідно утримуватися від вживання їжі та напоїв, а також паління в громадських місцях, та загалом виявляти максимальну стриманість і скромність.    

3. Щодо одягу. При виборі вбрання жінкам слід уникати одягу, який занадто підкреслює фігуру, міні-суконь, глибоких декольте та прозорого одягу. Для купання в морі рекомендується користуватися платними пляжами, розташованими на узбережжі Перської затоки. У разі відвідання громадських пляжів бажано вдягати буркіні – спеціальний закритий купальний костюм, яким користується більшість мусульманських жінок.

4. Правила поведінки в громадських місцях. Під час перебування в громадських місцях на території Кувейту слід уникати демонстрації емоційних проявів особистих відносин між чоловіками та жінками, зокрема, поцілунків та обіймів з особами протилежної статті.

Необхідно також утриматися від фотографування державних установ, військових об’єктів, місцевих мешканців (без їх згоди), особливо арабських жінок та дітей. 

Якщо Ви зустрінете особу, яка здійснює намаз (молитву), намагайтеся не порушувати її особистого простору: не заважайте їй, не виявляйте надмірної уваги та обережно обійдіть.

5. Поради при знайомстві та спілкуванні. Наполегливо не рекомендується розглядати місцевих жінок, намагатися з ними познайомитися, вказувати на них пальцем, жартувати. Така поведінка може розглядатися як домагання та в окремих випадках привести до притягнення до кримінальної відповідальності.

Не беріть мусульманок за руку або під лікоть – це вважається непристойним. Відповідно чоловікам не варто проявляти ініціативу у привітанні кувейтської жінки протягуванням руки. 

Малознайомі люди не потискають руки, вітаючи один одного лише легким поклоном. При зустрічі намагайтеся не жестикулювати, уникати різких рухів, бажано висунути руки із кишень. Слід утриматися від жестів з використанням пальців, щоб підізвати когось до себе. Краще користуватися долонею.

При спілкуванні сидячи, не варто піднімати Ваше взуття так, щоб Вашому співрозмовнику була видна підошва, оскільки це може бути сприйнято як образа.

Загалом, при спілкуванні з мусульманами важливо не поспішати, повільно говорити та уважно слухати.

6. Рекомендації щодо правил поведінки під час відвідання мусульманської родини. Прийняття пропозиції мешканця Кувейту щодо спільного обіду або вечері є одним з проявів поваги до господаря.

Перед тим, як заходити до диванії (місця для прийому гостей в приватному будинку), не забувайте знімати взуття. Якщо жінка супроводжує чоловіка під час візиту, вона має пройти в окрему кімнату для жінок.

Перед початком розмови слід пригоститися чимось із запропонованих страв або напоїв. Категорична відмова від запропонованого частування може викликати образу у господаря. Якщо Вас пригощають кавою, що є традиційним арабським звичаєм, і Ви більше її не бажаєте, слід похитати порожню чашку з боку в бік декілька разів, тримаючи її, як правило, у правій руці.

Брати або пропонувати їжу слід виключно правою рукою, оскільки ліва рука вважається у мусульман нечистою та використовується для особистої гігієни.

7. Правила дорожнього руху. Під час керування транспортними засобами на території Кувейту неприпустимими є прояви агресії по відношенню до інших учасників дорожнього руху, у тому числі образливі жести. Це, а також інші порушення правил дорожнього руху, може призвести не тільки до притягнення до адміністративної відповідальності, але й до затримання.

 

Інші рекомендації громадянам України, які мають намір відвідати Кувейт.

1. Рекомендуємо мати при собі фотокопії Ваших паспортних документів (у т.ч. внутрішнього паспорта), що у разі Вашого звернення до консула з приводу втрати/викрадення закордонного паспорта значно прискорить оформлення необхідних документів для повернення в Україну.

2. Після прибуття до місця Вашого тимчасового (терміном понад 3 місяці) або постійного проживання за кордоном зареєструйтеся в консульському підрозділі Посольства України в Державі Кувейт. Це допоможе консулу:

- надати Вам допомогу у разі виникнення надзвичайних подій в країні перебування (землетрус, пожежа, техногенна катастрофа тощо);

- значно спростити процедуру оформлення Вам, у разі необхідності, документів на повернення в Україну;

- включити Вас до списку виборців по відповідній закордонній виборчій дільниці;

- зв’язатися з Вами у випадку, якщо Вас терміново будуть розшукувати члени Вашої родини в Україні, передати Вам будь-яке повідомлення.

3. Неухильно дотримуватися дозволених строків перебування на території Кувейту: виїхати з країни до закінчення терміну дії візи, а у разі неможливості, завчасно звернутися до кувейтських компетентних органів з метою її продовження.

4. У випадках затримання чи обмеження Вашої свободи у будь-якій іншій формі не підписуйте жодних документів арабською мовою, зміст яких не розумієте, та вимагайте невідкладної зустрічі з українським консулом. 

5. У разі працевлаштування в Кувейті та наявності намірів запросити в подальшому членів своєї родини для спільного проживання в цій країні, рекомендуємо завчасно та належним чином легалізувати свідоцтва про шлюб та про народження дітей (прим.: на зазначених документах обов’язково мають бути проставлені відповідні печатки Департаменту консульської служби МЗС України і Посольства Кувейту в Україні) та оформити їх переклад на арабську мову.

До уваги громадянок України!

Жінкам-громадянкам України, які мають намір одружитися з підданими Кувейту або іншими резидентами емірату арабського походження, наполегливо рекомендуємо заздалегідь ознайомитися з нормами місцевого сімейного законодавства, мусульманськими звичаями і традиціями.

При цьому просимо врахувати, що відповідно до законодавства Кувейту, будь-яка особа, батьком якої є громадянин Кувейту, автоматично набуває кувейтського підданства, незалежно від громадянства її матері й місця народження, та визнається кувейтськими державними органами виключно підданим Кувейту.

Сфера шлюбно-сімейних відносин в Кувейті регулюється здебільшого нормами та принципами мусульманського права (шаріату), у відповідності до яких за батьком залишається остаточне рішення з усіх життєво важливих питань, пов’язаних з вихованням та утриманням дитини. З огляду на це, до досягнення повноліття діти можуть залишити територію Кувейту виключно за письмовим дозволом свого батька. Тому у разі виникнення конфліктної ситуації в родині або розірвання шлюбу між громадянкою України та підданим Кувейту, виїзд дітей від таких змішаних шлюбів за межі Кувейту без дозволу батька буде практично неможливим.

Безпекова ситуація у країні акредитації

Безпекова ситуація в Кувейті в цілому характеризується як стабільна та контрольована місцевими силами безпеки і правоохоронними органами.

Після терористичного нападу на шиїтську мечеть Аль-Імама Ас-Садіка у червні 2015 р. в країні було значно посилено заходи безпеки. Зокрема, компетентні органи емірату отримали дозвіл, у разі виникнення відповідних підозр, здійснювати обшуки житлових приміщень та затримувати транспортні засоби без відповідної санкції суду. Посилено охорону місць масового скупчення людей (адміністративних будівель, культових споруд, торгівельно-розважальних комплексів тощо).

Час від часу в країні проходять масові акції представників чисельної групи місцевого населення –  осіб без громадянства кувейтського походження (т.зв. «бідунів») з вимогами надання їм прав та привілеїв підданих емірату. Як правило, зазначені акції мають мирний характер та не супроводжуються провокаціями й ескалацією насильства.  

Рівень злочинності в Кувейті вважається досить низьким,  що обумовлено такими факторами, як високий рівень життя населення, невелика територія країни та якісна робота місцевих правоохоронних органів. Відносно несприятливою є криміногенна ситуація в районах Сулайбія і Тайма (провінція Джахра), де компактно проживають «бідуни» та значний вплив зберігають племінні звичаї і традиції бедуїнів.

До районів з порівняно напруженою криміногенною ситуацією також відносяться Хайтан, Фарванія, Джліб Аль-Шуюх, де мешкають найбідніші трудові мігранти з Афганістану, Пакистану, Бангладеш та Непалу. У цих районах періодично відбуваються пограбування, дрібні вуличні злочини, викрадення автомобілів. 

У разі потрапляння у надзвичайні ситуації, вчинення проти Вас злочину, існування іншої загрози життю або здоров’ю під час перебування на території Кувейту, наполегливо рекомендуємо невідкладно звертатися до місцевих правоохоронних органів та Посольства України в Державі Кувейт (для таких випадків в Посольстві функціонує цілодобова «гаряча лінія»: +965 99844503).  

Умови працевлаштування

Умови праці в Кувейті врегульовані трьома основними нормативними документами. Умови зайнятості цивільних службовців та іноземців, які працюють у державному секторі, врегульовані Законом про працю державних службовців, зайнятих у нафтовій промисловості – Законом про працю для нафтового сектору. Закон про працю в приватному секторі визначає умови праці в приватних підприємствах. Проте особи, зайняті наданням домашніх послуг, як то домашні робітниці та водії, не підпадають під дію жодного з цих законів і їх інтереси мають захищати загальні принципи законодавства про працю.

Найманий робітник має право на вісім громадських святкових днів на рік із повною оплатою, а саме: один день Нового року за мусульманським календарем (Хіджра), один день свята Вознесіння, по два дні на святкування Ейд Аль-Фітр та Ейд Аль-Адга, один день при святкуванні Дня народження пророка Мухаммеда та один день на святкування Національного дня. Національний день та День визволення (25 – 26 лютого) для приватного сектору досі не є обов’язковими для святкування.

Іноземець зазвичай може переоформити дозвіл на проживання на іншого спонсора, за умови, що його чинний спонсор не має заперечень. Для держслужбовців, домашньої прислуги та осіб, які перебувають на утриманні, існують певні обмеження щодо зміни спонсора в одному й тому ж секторі.

Тим не менш, право зміни спонсора в приватному секторі регулюються дуже складними правилами. Перехід зазвичай обмежений „тим самим сектором”. Наприклад, вчитель може змінити місце роботи на посаді вчителя, але не може перейти на роботу до спонсора в промисловому секторі. Домашні робітники можуть перейти на сільськогосподарську роботу в того ж самого спонсора після одного року, проведеного в Кувейті. Проте такі домашні робітники, які бажають змінити резидентську візу ст. 20 на резидентську візу ст.18 повинні скасувати попередню візу, виїхати з країни і повернутися за новим дозволом на роботу.

Особа, яка була найнята приватною фірмою для реалізації конкретного державного проекту, зазвичай не може перейти на роботу до іншої приватної фірми, але вправі перейти на роботу в державному секторі.

Згідно з правилами зміни спонсора, іноземці, які працюють у приватному секторі, можуть змінити резидентську візу для роботи в іншій приватній компанії (у іншого спонсора) через один рік роботи у поточного спонсора, за його згодою. Мито за перехід, яке стягується Міністерством праці та соціальних справ (МПСС), становить 10 КД + 2 КД за новий дозвіл на працю. Крім цього сплачується мито МВС за поновлення цивільного посвідчення особи у розмірі 10 КД за кожен рік її дії. Робітник компанії, яка ліквідується, або такої, яка поглинається/об’єднується з іншою, може змінити спонсора без сплати зазначеного мита, при цьому не має значення, як довго він працював на поточного роботодавця.

Однак перш ніж змінити спонсора, іноземець, який має резидентську візу, повинен отримати „листа про дозвіл на звільнення” від свого чинного роботодавця. Цього листа новий спонсор подає для отримання нового дозволу на працю для іноземця. У разі, якщо поточний роботодавець відмовляється надати зазначеного „дозвільного листа”, питання може бути передано на розгляд Департаменту праці МПСС. Якщо зазначений Департамент визначить, що спонсор не має належних підстав для відмови у видачі згаданого листа, або встановить, що роботодавець порушував положення контракту про працевлаштування чи положення Закону про працю, Департамент праці може санкціонувати перехід робітника незалежно від бажання його поточного спонсора.

Якщо резидентська віза переоформлена, іноземцю немає необхідності виїздити з країни та повертатися назад, а також знову проходити медогляд. В іншому випадку застосовуються офіційні вимоги для отримання нової резидентської візи, які співпадають із тими вимогами, що застосовуються для осіб, які вперше отримують резидентську візу. Щойно ці процедури завершені, стара посвідка на проживання анулюється, а до паспорту вклеюється нова така посвідка. Мито становить 10 КД за кожен рік її дії, причому, якщо термін дії попередньої посвідки не вичерпався навіть на декілька років, жодних скидок за невикористані роки не надається.

Іноземні громадяни, які не отримали дозволу на зміну спонсора, однак бажають це зробити, можуть натомість звільнитися з роботи, виїхати з Кувейту та в’їхати за новим дозволом на працю. Такі особи не зобов’язані повертатися до своєї рідної країни, а можуть виїхати до будь-якої сусідньої країни регіону.

Особи, які є сторонами судового розгляду за справами, порушеними проти роботодавців, не можуть бути депортованими, навіть якщо термін дії їхніх посвідок на проживання закінчився.

У разі загрози депортацією слід невідкладно звернутися до МПСС або організацій, зазначених вище.

Особа, яка є стороною розгляду суперечки Трудовим судом, може подовжити терміни своєї посвідки на проживання на підставі надсилання офіційного листа зазначеного суду стосовно цієї справи до Департаменту імміграції відповідної провінції. Департамент імміграції подовжить посвідку на проживання на період розгляду відповідної судової справи. Однак щойно за справою буде винесено рішення, його копія має бути надана до Департаменту імміграції.

Особам, які виграли справу проти роботодавця, зазвичай МПСС надає право перейти на роботу до іншого спонсора попри існуючі правила переводу.

Оформлення дозволу на роботу в Кувейті та резидентської візи

для працюючих у державному та приватному секторах

Особи, які перебувають у Кувейті по візит-візах чи транзитних візах, не мають права на працевлаштування.

Для отримання т.зв. робочої візи, яка являє собою звичайну візу з позначкою ”для роботи”, іноземець має, перш за все, прийняти відповідну пропозицію кувейтського спонсора-працедавця та у разі згоди надати йому копію інформативних сторінок паспорту з реквізитами кандидата на роботу та даними про його попередні поїздки до Кувейту. Місцевий роботодавець подає відповідні документи до Міністерства праці та соціальних справ для отримання дозволу на працевлаштування. Для оформлення дозволу на працевлаштування іноземця у приватному секторі роботодавець має також отримати дозвіл (No Objection Certificate) Головного управління карного розшуку МВС Кувейту.

Якщо іноземець проживає в країні, де функціонує Посольство Кувейту, працедавець має надіслати кандидату на роботу в Кувейті копію дозволу на працевлаштування.

Іноземець, який працюватиме у державному секторі, для отримання робочої візи має надати Посольству візову заяву-анкету з двома фотокартками, копію дозволу на працевлаштування (другий примірник копії Посольство отримує з МЗС) та медичні довідки про відсутність СНІДу, інших інфекційних захворювань та про загальний стан здоров’я.

Іноземець, який працюватиме у приватному секторі, має надати Посольству наведені вище документи, а також дозвіл МВС Кувейту та копію свідоцтва про реєстрацію приватної компанії роботодавця.

Якщо іноземець проживає в країні, де дипломатичне представництво Кувейту відсутнє, його роботодавець може отримати для нього робочу візу в МВС Кувейту.

Якщо іноземець отримує дозвіл на працевлаштування в Кувейті, перебуваючи на території емірату по візит-візі, він має після отримання необхідних дозволів та робочої візи виїхати з Кувейту до будь-якої країни з тим, щоб повернутися до Кувейту вже за робочою візою. Як правило, більшість іноземців такої категорії виїжджають на один день до Бахрейну.

Після в’їзду до Кувейту за робочою візою іноземець має пройти низку процедур для отримання резидентської візи, яка фактично є дозволом на проживання в Кувейті, а саме:

- пройти медичне обстеження (вартість – 10 КД.), що включає здачу аналізів крові для виявлення інфекційних захворювань, флюорографію та вакцинацію проти менінгіту. Іноземці, які працюють у ресторанах, лікарняних закладах та установах харчової промисловості проходять медичне обстеження раз на рік.

- отримати обов’язкову медичну страховку, яку можна оформити як у МОЗ Кувейту (50 КД на рік – для глави родини, 40 КД – для дружини, та 30 КД – для кожної неповнолітньої дитини (молодше 18 років), так і приватних страхових компаніях (від 15 до 40 КД на кожну особу). Однак слід пам’ятати, сума грошових виплат за страховим полісом, оформленим у приватній компанії, не може бути меншою ніж 1000 К.Д. Роботодавці, як правило, оплачують вартість медичної страховки своїх працівників;

- здати відбитки пальців та отримати довідку про відсутність кримінального переслідування. Для цього необхідно подати до ГУМВС при губернаторстві за місцем проживання заяву-анкету арабською мовою, паспорт, його копію, 4 фотокартки та лист-замовлення Міністерства праці та соціальних справ. Процедура займає один тиждень.

Після отримання усіх зазначених вище документів іноземний робітник може звертатися до Департаменту імміграції управління МВС Кувейту за місцем проживання для отримання резидентської візи. Для цього надаються оригінальні документи та їх копії, а саме:

заява-анкета встановленого зразка (підписується працівником та роботодавцем та засвідчується печаткою роботодавця);

 • паспорт;
 • дозвіл на працевлаштування;
 • дозвіл МВС;
 • медичні довідки;
 •  довідка про відсутність кримінального переслідування;
 • копія контракту на оренду житла працівника;
 • 4 фотокартки (3.5 на 4.5 см).

Резидентська віза видається на термін до 5 років. Її вартість становить 10 КД за кожний рік та 2 КД додатково – за перший рік проживання. Якщо роботодавцем є державна установа – працівник сплачує вартість резидентської візи самостійно. Якщо роботодавцем є приватна компанія, умови оплати резидентської візи є предметом обговорення між спонсором та робітником. Зазвичай спонсор оплачує витрати, пов’язані з отриманням резидентських віз для своїх працівників.

Резидентська віза може бути поновлена на підставі таких документів:

 • паспорту та його копії;
 • поновленого дозволу на працевлаштування, що видається Міністерством праці та соціальних справ;
 • свідоцтва про реєстрацію приватної компанії чи приватного підприємця (для приватного сектору).

Як правило, продовженням терміну резидентських віз займається сам роботодавець або його офіційний представник. Якщо іноземний працівник безпосередньо здійснює цю процедуру, він має надати Міграційній службі відповідне доручення працедавця.

Рекомендації для українських робітників

 • Зберігайте фотокопії всіх документів для того, щоб їх можна було легко відновити у випадку, якщо вони загубляться;
 • Дозвіл на працю, який видається для оформлення подання на видачу резидентської візи, також слід пред’являти у різних державних органах з різних причин, як, наприклад, до автоінспекції для отримання посвідчення водія. Видається лише два примірники дозволу на працю, один з яких подається до Департаменту імміграції для отримання резидентської візи, а інший зберігається у компанії-роботодавця. Якщо останньою цей примірник буде загублено, Департамент праці не поновлює зазначений документ. Тому завжди упевніться в отриманні фотокопії вказаного документу і пильно стежте, аби вона не була загублена;
 • Наполягайте, щоб контракт про роботу був укладений в письмовій формі;
 • Перевірте, щоб зарплатня, що вказана у дозволі на роботу, співпадала із розміром зарплатні, який міститься в робочому контракті, оскільки в разі суперечок МПСС може послатися на дозвіл на роботу;
 • Перевірте, щоб у контракті про роботу була вказана загальна сума винагороди за працю;
 • Зберігайте квитанції про сплату зарплатні та інші виплати;
 • Врахуйте, що термін зберігання матеріалів судових справ у Трудовому суді становить один рік від дати припинення робочого контракту;
 • Робота іноземців у Кувейті заборонена, якщо вони не мають робочої резидентської візи або працюють не на свого спонсора (працедавця). Для роботи неповний робочий день потрібен спеціальний дозвіл;
 • Роботодавець не може скасувати посвідку на проживання іноземця доти, доки повністю не сплачені всі належні сплати та компенсації (вихідна допомога);
 • Роботодавець не має права оголошувати про звільнення робітника під час його хвороби або лікування внаслідок травмування;
 • В разі виникнення суперечки завжди звертайтеся по юридичну пораду;
 • Пам’ятайте, що Ви знаходитесь в ісламській країні, де діє „сухий” закон та норми шаріату;
 • В’їзд до Кувейту та виїзд з країни без дійсного проїзного документу та поза межами пунктів перетину державного кордону тягне за собою кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі до 6 місяців та штрафу до 200 К.Д., а також конфіскацію засобу пересування;
 • Якщо Ви не повідомити Департамент імміграції МВС про зміну місця проживання та народження дитини протягом двох місяців, вас може бути притягнуто до кримінальної відповідальності (ув’язнення на термін до двох місяців та штраф від 200 до 400 К.Д.);
 • Якщо Ви втратили або пошкодили Ваш проїзний документ, Ви зобов’язані протягом трьох діб повідомити про це Департамент імміграції, інакше Вас може бути покарано до позбавлення волі на термін до трьох місяців чи сплати штрафу від 200 до 400 К.Д.;
 • Якщо Ви намагаєтесь повторно повернутися до Кувейту після депортації без отримання попереднього дозволу на це від Міністра внутрішніх справ, Вас може бути затримано на кордоні та засуджено до позбавлення волі на термін до одного року з подальшою депортацією;
 • Якщо Ви отримуєте резидентську або візит-візу від місцевого жителя за грошову чи іншу матеріальну винагороду, Вас може бути позбавлено волі на термін до 1 року зі сплатою штрафу до 1000 К.Д.
 • У разі закінчення терміну Вашої резидентської візи, штраф за кожен день перебування в Кувейті складає 2 К.Д.;
 • За кожен день перебування в Кувейті після завершення терміну дії Вашої візит-візи ви маєте сплачувати 10 К.Д. штрафу;
 • Ваша резидентська віза (арабською мовою - ікама) автоматично анулюється у разі Вашої відсутності у Кувейті більше ніж 6 місяців;
 • Якщо у Вас закінчився термін дії паспорту та Ви обміняли його на новий паспорт, протягом місяця з дати звершення строку дії старого паспорту Ви маєте подати до Департаменту імміграції новий проїзний документ для перенесення до нього резидентської візи, інакше стягується штраф у розмірі 2 К.Д. за кожен день запізнення;
 • Пам’ятайте, що у період мусульманського посту (місяць Рамадан) забороняється їсти, курити чи пити воду у світлий період доби, зокрема у громадських місцях. Ті, хто порушує ці правила, можуть бути оштрафовані на 100 К.Д. або засуджені до одного місяця позбавлення волі.

Надання медичних, соціальних послуг

Система охорони здоров’я в Кувейті представлена державним та приватним секторів. Безкоштовне медичне обслуговування передбачене лише для підданих Кувейту та забезпечується державними лікарнями.

В країні також діє система обов’язкового медичного страхування іноземців, вартість якого становить від 50 динарів (близько 170 дол. США). Відповідно до місцевого законодавства, в якому закріплено вимогу щодо забезпечення іноземних трудових мігрантів мінімальним соціальним пакетом, витрати, пов’язані з оформленням медичних страховок, покладаються на кувейтські компанії-роботодавців.

Починаючи з вересня 2016 р., в Кувейті розпочалася реформа системи надання медичних послуг з використанням американського досвіду, яку планується впровадити до 2019 р. Відповідно до цієї реформи, всі іноземці, які матимуть дозвіл на проживання в Кувейті, обслуговуватимуться лише в приватних медичних закладах за рахунок страхового фонду, що формуватиметься з внесків мігрантів, державних та приватних інвестицій.  

Мандрівники та інші іноземці, які в’їжджають в Кувейт на короткий строк та під час перебування потребують невідкладної медичної допомоги, як правило, звертаються до приватних лікарень «New Mowasat Hospital» або «Al Salam Hospital». Для таких випадків, з метою уникнення значних витрат (вартість медичних послуг в Кувейті є досить високою), перед поїздкою до Кувейту рекомендується придбати поліс медичного страхування на період запланованого перебування в країні. 

Митні питання тощо

Безмитний імпорт:

- 500 сигарет або

- 2 фунта тютюнових виробів

- Розумна кількість парфумів

- Основні лікарські засоби

- Промислова сільськогосподарська продукція з інших держав Перської затоки

Забороняються:

- Незаконні наркотики і медикаменти

- Зброя, вибухові речовини і боєприпаси

- Ножі і смертоносну зброю

- Алкогольна продукція

- Рослини і рослинна продукція

- Свинина, м'ясо та м'ясні продукти

- Домашні тварини - допускаються тільки при наявності дозволу

- Птахи - допускаються тільки при наявності дозволу

- Незапечатані молочні продукти та мінеральна вода

- Свіжі овочі

- Їжа, приготована за кордоном

- Тварини з Іраку

- Будь-які товари з Ізраїлю

- Підроблені гроші і товари

- Порнографічні матеріали

 

Обмежений імпорт:

- Спеціальний дозвіл Міністерства внутрішніх справ Кувейту необхідно для того, щоб легально імпортувати зброю і боєприпаси в країну.

- Супутні матеріали, що можуть використовуватися для створення алкогольних напоїв.

- Ювелірні вироби, дорогоцінні камені і метали можуть бути імпортовані лише за умови схвалення з боку Міністерства торгівлі та промисловості.

- Дозвіл має бути отриманий від Міністерства охорони здоров'я на ввезення ліків.

- Кішки, собаки і інші тварини - потрібно ветеринарний сертифікат і дозвіл від Головного управління сільського господарства і морського життя. Усі види птахів заборонені, дозволено ввезення птахів тільки з Албанії, Італії, Йорданії, Малайзії, М'янми, Палестини, Таїланду, України і Зімбабве.

Корисні номери телефонів (поліція, довідкова служба, служба порятунку тощо)

Номери телефонів, що можуть стати у нагоді під час перебування в Кувейті:

Екстрена служба (поліція, швидка медична допомога, пожежна служба): 112

Довідкова служба: 101

Довідкова служба Міжнародного аеропорту Кувейту: 161

«Гаряча лінія» Міністерства охорони здоров’я Кувейту: 151

Деякі медичні заклади в Кувейті:

- New Mowasat Hospital: +965 25726666;

- Al Salam International Hospital: +965 1830003 

 

Мапа